00 kč

Na co dávat pozor při koupi žárovek!

Co si myslíte, proč vychází někdo na ulici s nepovedeným make-up-em, nebo proč dopomáhá způsob osvětlení k tomu, aby se určité pracovní procesy vykonávali lehčí, nebo proč je čtení v jedné části místnosti méně náročné, než v jiné části?

Je to proto, že i světlo má teplotu, existují různé typy světelných zdrojů. Jak si správně vybrat ideální zdroj světla, aby nám co nejvíce vyhovoval?

Jak vypadají vaše rána? Po ranní kávě a ranním běhu následují běžné rutinní činnosti. Posbíráte rozházené školní tašky, přitom si ukousnete ze snídaně, ale předtím si ještě uděláte extra rychlý make-up v nedostatečně osvětlené koupelně či v šatníku?

Minimální množství pudru, málo spirály, rychlé tahy tvářenkou, více i tak netřeba. Na tyto dvě minutky postačuje i to osvětlení, které máte.

Vyšli jste už někdy na ulici s tím pocitem, jako kdyby barvy na líčkách venku při denním světle ožili? To, co se zdálo být ideální uvnitř se venku ukázalo jako příliš přehnané?

Když si špatně vyberete zdroj světla

Důvodem může být, že v důsledku nesprávného výběru zdroje světla nevidíte svou tvář dobře. Proto se může stát, že jednotlivé části zdůrazníte víc, než byste měli.

Při slově světelný zdroj vás napadne pouze to, zda v dané místnosti máte zdroj světla, nebo nemáte. Při výměně žárovky vás ani nenapadne zohlednit charakter místnosti, zda činnosti, které se v dané místnosti provádějí a podle toho si zvolit zdroj světla. Ale v čem je problém, jaký je tedy správný zdroj světla?

Studený, zda teplý? - Ach ne, teď nemluvíme o ranním kakau.

Světelné zdroje mohou být v podstatě na základě světelné teploty studené / chladné nebo teplé. Díky LED žárovkám si dnes už můžeme skutečně vybrat ten nejideálnější a nejoptimálnější typ světelného zdroje přihlédnutím danou místnost a činnosti, které se v ní provádějí.

Barevná teplota se udává v Kelvinech (K). Takto lze v dané místnosti zajistit tak denní teplé bílé světlo, či denní chladné (přirozené) světlo, případně chladné bílé (studené bílé) světlo. A to v závislosti na typu místnosti a jeho umístění. Takto může být vyprodukovány světlo zcela "nažloutlé" nebo celkem "namodralé".

Ale jak si správně vybrat?

Jaké světlo si vybrat do restaurace, na osvětlení pracovního prostoru, do dílny, či do koupelny na zhotovení dokonalého make-upu - to ne lehká otázka, hlavně pokud si nejsme vědomi základních věcí.

Teplé, bílé světlo

Teplé bílé světlo je velmi měkké, proto ho rádi používáme iv noci. Je častým a ideálním výběrem pro obýváku, jídelny, ložnice. Světlo tradičních žárovek se pohybuje kolem 2700 Kelvinů. V intervalu 2700-3000 K (Kelvinů).

Denní chladné světlo (přirozené)

Pokud byste chtěli chladnější odstín světla, je třeba hledat kolem 4000 K: najdete je v rozmezí 3500-4000 K. Jejich použití v dané místnosti nebo oblasti vám zajistí moderní, čistý vzhled. Doporučuje se jejich používání na osvětlení pracovních ploch, do dílen, jakož i do koupelny k nanesení make-upu.

Chladné bílé (studené bílé) světlo

Zcela chladné světlo dosahuje hodnoty kolem 5000 Kelvinů, žárovky v rozmezí 5000-6500 Kelvinů jsou ideální k práci, či k vaření. Pro toto světlo je charakteristické, že je velmi silné a velmi světlé. Takto dopomáhají k správnému koncentrování se. Velmi často se vyskytují v obchodních a průmyslových zónách, v ateliérech, případně v restauračních řetězcích. Díky nim se v obchodech zajišťuje to správné osvětlení jednotlivých produktů, nakolik osvětlí každý kout. Doporučujeme ho i na čtení.

Na jakou životní situaci hledáte žárovku?

Je cílem efektivně provedená práce, či snadné čtení, zda snad příprava vánočního menu? Žárovky si vybírejte v závislosti na místnosti a zohlednění tam vykonávané činnosti!

Teplé světlo napomáhá relaxaci a je vhodné k uvolnění se. Do pracovny či do místnosti, kde se často čte doporučujeme použít raději chladnější odstíny světla!

Ale co když budete využívat místnost zároveň na více účelů?

V místnostech může užívat najednou několik odstíny teplého, studeného nebo přirozeného světla. Zatímco hlavní světelný zdroj v místnosti zajistí díky teplejšímu světlu, v koutě na čtení můžete použít menší lampu se studeným odstínem; k odpolednímu četbě románu.

Kromě nákupu těch správných bytových doplňků, nábytku a jiných prvků, klaďte velký důraz i na projektování toho správného osvětlení! Zajistěte si rozmanitost svého životního prostoru, vytvořte si i díky správným odstínům světla ty ideální podmínky ke svým každodenním činnostem!